Czy wiesz, że nie wszyscy właściciele muszą być kredytobiorcami - Grupa Simple
właściciele mieszkania na kredyt na jednego kredytobiorce
BLOG
BLOG

Czy wiesz, że...??? Nie wszyscy właściciele muszą być kredytobiorcami…

Czy wiesz, że…???

Nie wszyscy właściciele muszą być kredytobiorcami…

Wyobraźmy sobie taki przykład… Jesteście małżeństwem, posiadacie wspólnie działkę budowlaną i chcielibyście zacząć budowę, z różnych względów jedno z was nie może aktualnie podejść do kredytu, lecz nie chcecie nic odkładać w czasie, po zweryfikowaniu zdolności okazuje się, że dochody jednego z was wystarczają do tego, aby uzyskać potrzebny kredyt, ale często słyszeliście, że jako małżeństwo musicie go brać we dwójkę. Otóż nie jest to do końca prawdą, gdyż w Polsce obecnie 3 banki dają możliwość zrobienia kredytu, gdzie nie wszyscy właściciele muszą być kredytobiorcami, co prawda w takim wypadku zawsze jest wymagane posiadanie rozdzielności majątkowej, lecz w dzisiejszych czasach spotykamy się z tym coraz częściej.
Ważną rzeczą, o której należy pamiętać starając się o taki kredyt jest to, że druga osoba, która nie będzie z nami wnioskowała musi dla banku przedstawić oświadczenie, że wyraża zgodę na zabezpieczenie hipoteki przez bank także na swojej części, jest to wymóg, bez którego nie ma szans na otrzymanie takiego kredytu.
Drugą ważną rzeczą, o której należy tutaj wspomnieć jest wkład własny, jak on jest traktowany przez bank dla osoby, która stara się o kredyt? Musicie pamiętać, że to, co posiadacie np. Działkę budowlaną jest waszym wspólnym dobrem, więc jeżeli tylko jedno z was podchodzi do starania się o kredyt wkład własny jest liczony jako 50 wartości posiadanej działki chyba, że inaczej stanowią zapisy w akcie notarialnym.
Np. Posiadacie działkę wartości 200.000 złotych, osoba biorąca kredyt na budowę chce wziąć 400.000 złotych więc wartość całej inwestycji wynosi 600.000 zł. Jednak bank dla osoby składającej wniosek weźmie pod uwagę tylko 100.000 złotych wkładu własnego co dla całej inwestycji stanowi 16% (100000/600000) więc można ubiegać się o kredyt tylko tam gdzie jest wymagane 10%.

Podsumowując:

Można zrobić kredyt hipoteczny gdzie oboje właściciele nie muszą być kredytobiorcami jednak należy pamiętać, że wachlarz ofert w takim przypadku jest bardzo mały i zamyka się obecnie tylko w 3 bankach.

Zadzwoń