Pożyczka leasingowa – jak działa i kiedy warto ją rozważyć? - Grupa Simple
Podpisanie umowy leasingowej
BLOG
BLOG

Pożyczka leasingowa – jak działa i kiedy warto ją rozważyć?

Pożyczka leasingowa, podobnie jak leasing, to sposób na zakup aktywów bez konieczności angażowania własnego kapitału. W wielu sytuacjach może okazać się korzystniejszym rozwiązaniem, niż klasyczne finansowanie w postaci kredytu udzielanego przez bank, ponieważ instytucje leasingowe często oferują preferencyjne warunki spłaty zobowiązania. Czym jest pożyczka leasingowa i jak odróżnić ją od leasingu?

Czym jest pożyczka leasingowa?

Pożyczka leasingowa jest kredytem celowym udzielanym przez finansującego. Początkowo tego typu forma finansowania była przyznawana jako wsparcie dla przedsiębiorców ubiegających się o dotacje unijne. Dzisiaj pożyczki leasingowe są znacznie bardziej popularne, m.in. w sektorze przemysłowym, medycznym oraz branży rolniczej. Nadal są udzielane pod dotacje unijne, ale także i bez nich.

Istotą pożyczki leasingowej jest sfinansowanie zakupu środka trwałego, na którego nabycie pożyczkobiorca nie dysponuje własnymi środkami. Podobnie jak w przypadku leasingu, również i tutaj wsparcie finansowe pozwala na szybszy rozwój prowadzonej działalności.

Czym pożyczka leasingowa różni się od leasingu?

Pożyczka leasingowa i leasing do pewnego stopnia są podobnymi konstrukcjami, ale warto poznać je bliżej, aby dostrzec kluczowe różnice.

W przypadku leasingu finansowego przedsiębiorca może zaliczyć przedmiot zakupu do ewidencji środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych i dokonywać na własną rękę odpisów amortyzacyjnych. Kosztem uzyskania przychodu są jednak wyłącznie odsetki od raty leasingowej. Jeśli chodzi o leasing operacyjny, to kosztem jest wprawdzie cała rata i pozostałe koszty związane z użytkowaniem pojazdu, ale korzystający nie może dokonywać odpisów amortyzacyjnych. Co więcej, staje się właścicielem pojazdu dopiero z chwilą zapłaty ostatniej raty leasingu.

Pożyczka leasingowa wygląda inaczej pod kątem finansowania zakupu. Kupującym staje się przedsiębiorca, który otrzymuje od firmy leasingowej środki na transakcję. W rezultacie przedsiębiorca od razu jest właścicielem np. maszyny lub samochodu. Może taką rzeczą swobodnie rozporządzać, nie spłaca też rat leasingowych a raty pożyczkowe. Raty składają się z części kapitałowej i odsetkowej.

Korzyści z pożyczki leasingowej obejmują także:

  • możliwość uwzględnienia aktywa w ewidencji środków trwałych,
  • „wrzucenie” odsetek od pożyczki w koszty uzyskania przychodu,
  • odliczenie podatku VAT od faktury (lub faktur, jeśli jest ich więcej, niż jedna) w wysokości 50% albo 100% w zależności od tego, jak jest użytkowany samochód.

Różnicą między leasingiem a pożyczką leasingową jest też czas trwania umowy. W przypadku pożyczki zwykle obowiązuje większa elastyczność, a okres spłaty zobowiązania może sięgnąć nawet 8-10 lat. Brak powiązania pożyczki z amortyzacją powoduje, że można ją zaciągnąć także na krótki okres, nawet kilku miesięcy.

Przewagą pożyczki leasingowej nad kredytem jest szybka procedura oceny wniosków i niewielka ilość dokumentów, jakie musi przygotować wnioskodawca. Większość wniosków jest oceniana w ciągu tygodnia, a niekiedy nawet tego samego dnia. Obowiązuje tutaj analogiczna procedura, jak w przypadku leasingu, a nie kredytu.

Wiele firm leasingowych oferuje możliwość wyboru wygodnego schematu spłacania rat. Obok tradycyjnego modelu polegającego na spłacie rat równych co miesiąc, dużą popularnością cieszą się też raty balonowe. Polegają one na tym, że przez cały okres spłaty wysokość zobowiązania jest niska, z wyłączeniem ostatniej raty, która jest wyższa.

Kto może ubiegać się o pożyczkę leasingową?

O pożyczkę leasingową, podobnie jak leasing, zwykle ubiegają się przedsiębiorcy, przy czym forma prowadzonej działalności gospodarczej nie ma większego znaczenia. Może być to:

  • jednoosobowa działalność gospodarcza,
  • spółka osobowa prawa handlowego,
  • spółka kapitałowa prawa handlowego,
  • spółka cywilna.

Korzystne rozliczenie pożyczki pozwala optymalizować zarządzanie finansami firmy. Zaliczenie odsetek jako kosztu uzyskania przychodu, odliczenie podatku VAT i amortyzacja kwoty netto podobnie jak przy leasingu finansowym mogą przełożyć się na realny zysk i możliwość zakupu kosztownych składników majątku relatywnie niskim kosztem.

Jaki jest koszt pożyczki leasingowej?

To, ile ostatecznie będzie kosztowała pożyczka leasingowa, zależy od kilku czynników. Decydujące znaczenie ma okres spłaty, wysokość wkładu własnego, wysokość finansowania i rodzaju finansowanego przedmiotu. W przypadku nadpłaty warto upewnić się, czy pożyczkodawca nie pobiera dodatkowej opłaty. Jeśli jednak kondycja finansowa pożyczkodawcy na to pozwala, warto rozważyć wcześniejszą spłatę zobowiązania, aby obniżyć koszty odsetkowe.

Można wskazać tutaj na prostą zależność – im wyższy jest wkład własny i krótszy czas finansowania, tym sumaryczne koszty pożyczki będą niższe, choć jednostkowo raty mogą być wyższe. Skorzystaj z pomocy doświadczonych doradców finansowych, którzy pomogą Ci dobrać wygodne warunki spłaty.

Jak wygląda zabezpieczenie pożyczki leasingowej?

Większość firm leasingowych wymaga zabezpieczenia pożyczki. Może ono przybrać postać np. podpisania weksla wraz z wypełnioną deklaracją wekslową albo wpisu do zastawu rejestrowego. W ten sposób pożyczkodawca zabezpiecza swój interes na wypadek, gdyby pożyczkobiorca zaprzestał spłacania zobowiązania.

Czy pożyczka leasingowa to rozwiązanie idealne?

Pożyczki leasingowe to elastyczne finansowanie potrzebnych aktywów. O czym jednak warto pamiętać, zanim podpiszesz umowę?

Przede wszystkim zaciągnięcie pożyczki wpływa na zdolność kredytową pożyczkobiorcy. W większości przypadków jest związane ze zgłoszeniem zobowiązania do BIK. Część firm leasingowych może wymagać też wyższego wkładu własnego z uwagi na przejście własności przedmiotu pożyczki na kupującego z chwilą zawarcia transakcji.

Masz pytania o sposób finansowania zakupu aktywów dla swojej firmy? Sprawdź naszą ofertę! Doradcy z Grupy Simple pomogą Ci zdobyć środki na zakup maszyn, urządzeń, samochodów, sprzętu IT i nie tylko!

Zadzwoń